Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Rusztowania elewacyjne – o czym należy pamiętać przy ich ustawianiu?

Rusztowania elewacyjne – o czym należy pamiętać przy ich ustawianiu?

W przypadku wszelkich prac remontowych czy też budowlanych konieczne jest zadbanie o rusztowanie. Pomosty robocze sprawiają, że prace na wysokościach są możliwe. Warto pamiętać, że chodzi o utrzymywanie osób, materiału i sprzętu. Zdarza się też, że rusztowanie elewacyjne to rozwiązanie ochronne – może chodzi o zabezpieczenie przed upadkiem z dużej wysokości.

Jakie rusztowanie będzie najlepsze?

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, jakie rusztowanie jest najlepsze. Myślenie w takich kategoriach nie jest jednak dobrym pomysłem. Mamy różne rodzaje rusztowań i tym samym trzeba wiedzieć, co w danych okolicznościach będzie najbardziej adekwatne. Przykładowo – rusztowania przejezdne przeznaczone są do wielokrotnego użycia na miejscu budowy, jak i poziomego przemieszczania bez konieczności rozbierania na części składowe. Rusztowanie przejezdne poleca się w przypadku krótkich prac remontowych i konserwacyjnych – prac, gdzie wymaga się częstego przestawiania konstrukcji rusztowania.

Montaż i demontaż

Ważne jest też to, że w tym wszystkim nie chodzi tylko o wynajem sprzętu budowlanego. Osoby odpowiadające za montaż i demontaż powinny mieć odpowiednie uprawnienia. Uzyskanie uprawnień możliwe jest po odbyciu szkolenia (80 godzin w specjalnym ośrodku). Po szkoleniu konieczne jest pozytywne zaliczenie egzaminu przeprowadzonego przez powołaną komisję. Komisja sprawdzająca wiedzę powoływana jest przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie (IMBiGS).

Kwalifikacje to podstawa, ale to samo można powiedzieć o środkach ochrony indywidualnej. Osoby odpowiadające za montowanie/demontowanie rusztowania powinny być świadome tego, że konieczne jest zaopatrzenie się w środki ochrony indywidualnej. Należy przez to rozumieć m.in. rękawice, obuwie klasy S3 czy szelki bezpieczeństwa kończące się amortyzatorem i 1,5-metrową linką z zatrzaśnikiem, którego rozwarcie to minimum 50 mm.

Wynajem sprzętu budowlanego to nie wszystko – trzeba jeszcze zadbać o profesjonalny montaż i demontaż.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.