Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

W jaki sposób wykorzystuje się szalunki podczas budowy domu jednorodzinnego?

W jaki sposób wykorzystuje się szalunki podczas budowy domu jednorodzinnego?

Budowa domu  jest nie lada przedsięwzięciem. Niejednokrotnie jest to inwestycja życia, traktowana bardzo symbolicznie i rodzinnie. Chcemy żeby wszystko było wykonane jak najlepiej, a dzięki temu było trwałe i niezawodne. Aby jednak dobrze przygotować się do budowy domu jednorodzinnego, należy posiąść chociaż podstawową wiedzę o poszczególnych pracach budowlanych. Niezwykle ważnym zagadnieniem są szalunki. Czym są i w jaki sposób wykorzystać je podczas budowy domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Konstrukcja betonowa – bez szalunków ani rusz

Szalowaniem (bądź też deskowaniem) nazywamy stworzenie tymczasowej konstrukcji w celu wykonania formy dla masy betonowej. Konstrukcja ta może być stworzona z desek bądź też płyt (w zależności od potrzeb np. sklejka wodoodporna, płyta OSB różnej grubości). Szalunek nie tylko nadaje oczekiwany kształt, lecz także zapobiega wyciekaniu betonu poza formę. Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z monolityczną konstrukcją betonową właściwy szalunek staje się koniecznością.

Sposoby wykorzystania szalunków

Przy budowie domu jednorodzinnego z wykorzystaniem szalunków spotykamy się już w pierwszych fazach tego przedsięwzięcia. Po dokonaniu wykopu, kiedy należy wykonać fundamenty, potrzebujemy właściwych szalunków, aby konstrukcja była odpowiedniej szerokości i się spięła. Zastosowanie odpowiednich szalunków gwarantuje także mniejsze zużycie betonu. Jeżeli w projekcie domu jednorodzinnego mamy zaprojektowane kolumny czy betonowe podpory (np. balkonowe) również do ich wykonania będziemy potrzebować szalunków (np. tuleja szalunkowa). Podobnie sytuacja wygląda ze stropem. W przypadku budynków, które mają więcej niż jedną kondygnację szalunki stropowe są powszechnie stosowane.

Wykonać samodzielnie czy wynająć?

Przymierzając się do postawienia monolitycznej konstrukcji betonowej wiele osób poszukuje materiału do wykonania szalunku na własną rękę. Takie rozwiązanie wymaga jednak wiedzy specjalistycznej. Dobrą opcją jest zatem wynajem szalunków. Decydując się na taki krok, zyskujemy pewność, że firma, która trudni się takim wynajmem posiada sprzęt dobrej jakości, w którym nie zabraknie żadnych elementów, takich jak ściągi, belki czy zamki.

Zastosowanie szalunków przy budowie domu jednorodzinnego jest nieodzownym elementem całego przedsięwzięcia. Dzięki temu roboty betonowe są wykonywane w sposób bezpieczny i właściwy. Zastosowanie odpowiednich szalunków to także oszczędność czasu i pieniędzy.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.