Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Na co zwracać uwagę, wybierając szalunki stropowe?

Na co zwracać uwagę, wybierając szalunki stropowe?

Czym są szalunki stropowe?

Szalunki stropowe, inaczej nazywane deskowaniem stropowym, to ważny element, podczas budowy budynku. Służą one do wykonania stropu, dzięki czemu, umożliwiają budowę obiektów wielopiętrowych. Składają się z deskowania, na które wylewany jest beton – do momentu jego zastygnięcia konstrukcję podtrzymują podpory. Tradycyjne szalunki wykorzystywane od lat wykonywane są z desek i stempli. Obecnie coraz częściej zastępuje się je specjalnymi systemami szalunkowymi wykonanymi ze stali i płyt. Zarówno ich złożenie, jak i rozłożenie zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku drewnianych szalunków. Są też od nich dużo bardziej wytrzymałe i odporniejsze na działanie betonu. Dużą zaletą systemów szalunkowych jest możliwość wynajęcia, co oferuje wiele firm na rynku.

Na co zwracać uwagę, wybierając szalunki stropowe?

W przypadku, gdy decydujemy się na tradycyjne rozwiązanie – deski i stemple, należy zwrócić uwagę na jakość drewna. Stemple muszą być proste i wytrzymałe, a także wystarczająco grube, ponieważ to na nich będzie opierać się cały ciężar stropu. Deski natomiast powinny być jak najprostsze, aby wykonany strop był gładki.

Jeśli jednak zdecydujemy się na wynajem szalunków, należy zwrócić uwagę na podstawowe elementy systemu szalunkowego. Podpory stalowe muszą być solidnie wykonane i proste, a trójnogi podtrzymujące je – stabilne i wytrzymałe. Ważne, by płyta szalunkowa była idealnie gładka i szczelna, aby nie powstały nierówności na stropie. Podtrzymujące ją dźwigary są wykonane z drewna lub metalu. Pierwsze są znacznie tańsze, jednak należy zwrócić uwagę na ich jakość wykonania i ewentualne ubytki. Metalowe dźwigary są dużo droższe, ale zdecydowanie wytrzymalsze i bezpieczniejsze. Minimalizują one również ryzyko wgniecenia stropu, które może wystąpić w przypadku użycia drewnianych dźwigarów.

Jakie szalunki wybrać?

Szalunki należy wybrać w zależności od potrzeb. Niezależnie od tego, czy będą to szalunki tradycyjne czy stalowe, podstawą jest jakość ich wykonania. Solidne szalunki stropowe zapewnią bezpieczny i idealnie równy strop.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.