Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Z jakich materiałów wykonywane są szalunki stropowe?

Z jakich materiałów wykonywane są szalunki stropowe?

Budując dom, potrzebujemy wiele materiałów i narzędzi, aby inwestycja mogła zakończyć się sukcesem – wśród nich znajdują się szalunki stropowe. Czym więc są szalunki stropowe stosowane przy budowie i z czego są wykonane?

Czym jest szalunek?

Podczas budowy domu wymagane jest wylewanie pewnych elementów betonem. W taki sposób tworzy się ławy fundamentowe, stropy, schody i wiele innych elementów konstrukcyjnych. Nie byłoby to możliwe, gdyby fragmenty te nie zostały najpierw odeskowane w sposób tworzący tzw. formę. Takie deskowanie nazywamy inaczej szalunkiem. Dzięki temu mieszanka betonowa podczas wlewania w formę uzyskuje pożądany kształt, a także nie wylewa się poza konstrukcję. Dopóki beton nie zastygnie, dopóty nie usuwa się szalunków. Deskowanie nie tylko pomaga utrzymać mieszankę betonową w odpowiedniej formie, lecz także podtrzymuje zbrojenie. Stosuje się je najczęściej podczas wykonywania konstrukcji żelbetonowych oraz betonowych. W łatwy sposób można wykonać je samodzielnie, jednak możliwy jest także wynajem szalunków.

Szalunki stropowe

Do wykonania stropów żelbetowych wykorzystuje się szalunki stropowe. Podtrzymują one duży ciężar, dlatego konieczne jest, aby były odpowiednio przygotowane.

Szalunek stropowy składa się najczęściej z kilku elementów. Beton wylewany jest na wodoodporną płytę trójwarstwową. Pod płytą znajdują się tzw. dźwigary drewniane, które są zabezpieczane przez głowice krzyżowe. Cała konstrukcja jest oparta na podporach stalowych, które są stabilizowane w pionie na trójnogach. Szalunki te powinny być odpowiednio wykonane i cechować się stabilnością. Jej brak może spowodować skrzywienie konstrukcji bądź w najgorszym wypadku jej zawalenie.

Szalunki stropowe są bezpieczne w użytkowaniu i bardzo innowacyjne. Spełniają wszystkie normy europejskie. Są odporne na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Ich montaż, jak i demontaż odbywa się bardzo sprawnie.

W czasie budowy nie da się obejść bez odpowiednich szalunków, które są niezbędne dla powodzenia całej inwestycji. Można skorzystać z oferty firm zajmujących się wynajmem szalunków, co jest wygodną opcją w przypadku szalunków stropowych. Inne deskowanie można w prosty sposób wykonać własnoręcznie bez konieczności wydawania większych pieniędzy.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.