Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Z czego składa się system szalunków stropowych?

Z czego składa się system szalunków stropowych?

Zastosowanie systemu szalunków stropowych pozwala na stworzenie konstrukcji podtrzymującej strop do momentu, aż będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Nowoczesne zestawy są łatwe w montażu i demontażu, a także bezpieczne w użytkowaniu. To sprawia, że proces budowania stropów przebiega szybko i sprawnie.

Podpory, głowice i stojaki

Podstawowym elementem wchodzącym w skład nowoczesnych systemów szalunków stropowych są podpory ocynkowane. Stalowe stemple pokryte powłoką antykorozyjną wyposażone są zwykle w system regulacji wysokości, a także specjalny mechanizm szybkiego opuszczania, osłonę przeciwzgnieceniową oraz zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym wypadnięciem rury. Na końcu każdej podpory montuje się głowicę, do której przytwierdzone zostaną dźwigary. Stabilność całej konstrukcji zapewniają stojaki trójnożne zaciskane na podporach. Podczas układania konstrukcji należy zapoznać się ze specyfikacją systemu, w której określono dopuszczalne obciążenia poszczególnych elementów.

Dźwigary oraz płyty szalunkowe 

Po ustawieniu wszystkich podpór można rozpocząć układanie dźwigarów. Systemowe szalunki stropowe wyposażone są w drewniane dźwigary podłużne i poprzeczne. Coraz więcej inwestorów, zamiast kupować szalunki na własność decyduje się na ich wynajęcie. Wypożyczalnia szalunków ma w swej ofercie uniwersalne systemy, które mogą być dostosowywane do potrzeb inwestorów. Gdy dźwigary podłużne są zamontowane i odpowiednio zabezpieczone, rozpoczyna się układanie elementów poprzecznych. Kiedy cała konstrukcja jest gotowa, ekipa budowlana może przystąpić do ostatniego etapu prac, polegającego na układaniu płyt poszycia znajdujących się w zestawie. Do elementów wchodzących w skład systemu szalunków stropowych dodatkowo zalicza się zamki podciągu oraz dźwigarki zamka podciągu.

Podczas montażu i demontażu systemu szalunków stropowych należy zachować szczególną ostrożność na każdym etapie prac. Tylko dokładne przestrzeganie zaleceń producenta daje gwarancję bezpieczeństwa pracowników oraz poprawności wykonanego zlecenia.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.