Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Czym jest ściana monolityczna i w jaki sposób się ją stawia?

Czym jest ściana monolityczna i w jaki sposób się ją stawia?

Ściany monolityczne

Ściany monolityczne wylewane są w całości z betonu i stosuje się je głównie przy fundamentach, schodach i elementach konstrukcyjnych. W odróżnieniu od ścian fundamentowych z bloczków, cechuje się większą trwałością, szczelnością i co najważniejsze, posiada gładką powierzchnię, dzięki czemu dużo łatwiej nakłada się na nią izolację.

Beton używany do ścian monolitycznych

Mieszanka betonu, jaką stosuje się przy wylewaniu takich ścian, powinna mieć odpowiednią klasę wytrzymałości. Stosuje się beton klasy C12/15, C16/20 lub C20/25 (dawniej B15, B20 lub B25). Nie zaleca się przygotowywania mieszanki na budowie, ponieważ nie ma pewności czy taka klasę uda się uzyskać. Najlepiej gotowy beton zamówić w wytwórni.

Szalunki

Układanie deskowania to niewątpliwie największa wada stawiania ścian monolitycznych. To zajęcie niezwykle pracochłonne, jednak na rynku pojawiają się już gotowe szalunki ścienne, które ustawia się dużo szybciej, niż tradycyjne deskowania. Wiele firm wypożycza je na budowy, a koszt wypożyczenia jest bardziej opłacalny niż samodzielny zakup desek. Przed wylaniem ściany nie można zapomnieć o zaizolowaniu szalunku przed przylepianiem się betonu. Deskowania ustawia się w odległości równej grubości ściany, rozpiera, a dodatkowo łączy ze sobą, aby nie rozjechały się w trakcie wypełniania.

Zalewanie betonem

Żeby zapobiec rozwarstwianiu betonu, w zależności od gęstości mieszanki betonowej, powinno się go rzucać z odpowiedniej wysokości. Jeśli beton jest ciekły, wysokość nie powinna przekraczać 50 cm, natomiast bardziej gęsty beton możemy podawać z większej wysokości.

Gotowe ściany

Szalunek ściąga się ze ścian po osiągnięciu przez beton odpowiedniej wytrzymałości. Jeśli warunki pogodowe są odpowiednie, a temperatura nie spada poniżej 15°C, można to zrobić już po kilku dniach. W przeciwnym razie czeka się do dwóch tygodni. Również przez dwa tygodnie powinno się zraszać świeże ściany, nawet będące w deskowaniu, żeby zapobiec pękaniu betonu.

Co dalej z szalunkiem?

Deski szalunkowe po zdjęciu ich z gotowej ściany, w zasadzie nie nadają się do ponownego wykorzystania w innym miejscu. Ponadto są zabrudzone i polepione betonem, dlatego nie będzie już z nich większego pożytku. Tymczasem stosując gotowe szalunki ścienne, mamy możliwość przeniesienia elementów i postawienia konstrukcji w innym miejscu.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.