Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Na czym polega deskowanie ścian monolitycznych?

Na czym polega deskowanie ścian monolitycznych?

Tradycyjne technologie budowlane domów jednorodzinnych zakładają przeważnie murowanie ścian fundamentowych z betonowych bloczków. Po części jest to zrozumiałe, gdyż obniża koszty inwestycji i ją przyspiesza. Ciekawą alternatywą dla niego są tzw. ściany monolityczne. Na czym polegają?

Monolit lepszy od cegieł?

Są to po prostu ściany fundamentowe wykonane z betonu, który układany jest bezpośrednio w deskowaniu. Otrzymujemy wtedy nie tylko równe płaszczyzny, ale też znacznie sztywniejszy fundament całego domu. Ściany rzecz jasna stawiamy bezpośrednio na ławach, które również zrobione powinny być w deskowaniu. Pozwoli nam to przede wszystkim uzyskać płaską górną powierzchnię, co znacznie ułatwi stawianie bocznych deskowań – unikniemy bowiem dolnych nieszczelności i problemów z montażem.

Sztywna konstrukcja gwarancją sukcesu

Dochodzimy do kwestii zasadniczej. Szalunki ścienne i ich odpowiednie ustawienie to podstawowy gwarant dobrze wykonanej pracy. Co powinniśmy wiedzieć? Przede wszystkim oba deskowania należy rozeprzeć na grubość ściany, a dodatkowo również solidnie ze sobą połączyć, tak, by nie rozjechały się nam podczas wlewania betonu. Do tego właśnie celu służą specjalne rurki plastikowe zaopatrzone w odpowiednie zakończenia. W ich środku umieszczamy nagwintowany pręt, który po przełożeniu przez zewnętrzny blaty szalunku skręcamy nakrętkami. Sama rurka rozeprze nam obie powierzchnie, metalowy prę zaś utrzyma je w tej pozycji. Rurki oczywiście można przycinać do interesującej nas długości.

Korozja w ścianie? To się może zdarzyć

Kolejnym problemem jest odpowiednie ułożenie zbrojenia. Nawet to najlepiej wykonane może się przesunąć pod wpływem naporu betonowej masy. Jeśli metal za bardzo zbliży się do zewnętrznej powierzchni ściany narażony będzie na korozję, szczególnie blisko gruntu, nawet mimo zastosowanej izolacji przeciwwilgociowej. Pomogą nam tu specjalne plastikowe podkładki dystansowe. Kształtem przypominają one „słoneczka” i nakłada się je na zewnętrzne pręty zbrojenia. Mamy wtedy gwarancję, że cała konstrukcja zostanie dokładnie otulona betonem. Tak zabezpieczone szalunki ścienne gotowe są do wypełniania.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.