Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Deskowanie ścian monolitycznych

Deskowanie ścian monolitycznych

Deskowanie ścian monolitycznych stosuje się podczas betonowania. To popularne rozwiązanie, szczególnie na większych budowach, dlatego w poniższym artykule opowiemy o nim nieco więcej.

Deskowanie ścian monolitycznych — co to jest?

Szalunki ścienne wykorzystywane są do stworzenia są tymczasowej konstrukcji, której celem jest nadanie kształtu elementom zarówno betonowym, jak i żelbetowym zgodnie z projektem rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych. Deskowanie pełni kilka funkcji w procesie budowlanym, ale najważniejsze z nich to:

  • przenoszenie ciężaru własnego
  • przenoszenie ciężaru formowanych elementów żelbetowych
  • przenoszenie ciężaru obciążeń technologicznych, które wynikają z pracy osób zatrudnionych na budowie i urządzeń używanych w procesie formowania

Można więc powiedzieć, że są to tymczasowe przegrody, które umożliwiają wydzielenie z ogólnej przestrzeni placu budowy przestrzenie mające na celu kształtowanie pożądanych elementów budowlanych. Należą jednak do dość kosztownych przedsięwzięć — wynika to zarówno z cen materiałów, jak i pracy, którą należy poświęcić na wykonanie deskowania. W przypadku niewielkich budynków (np. domów jednorodzinnych), nadal najczęściej można spotkać się z deskowaniem tradycyjnym, wykonanym z desek. Rozwiązania te jednak nie sprawdzą się w przypadku większych inwestycji. W takiej sytuacji dużym ułatwieniem jest wynajem szalunków ściennych, z czego korzysta coraz więcej inwestorów.

Jak wykonuje się szalunki ścienne?

Deskowanie ścian fundamentowych monolitycznych wykonuje się z tarcicy lub gotowych systemowych rozwiązań. Dzięki deskowaniu  możemy znacznie szybciej wykonać szalunek, ale pamiętajmy, że należy liczyć się z nieco wyższymi kosztami. Związane są one przede wszystkim z dzierżawieniem szalunku. Natomiast jeśli chcemy wykonać deskowanie z tarcicy, musimy zakupić deski szalunkowe. Możemy je jednak wykorzystać także w kolejnych etapach budowy danego obiektu.

Pamiętajmy, że precyzyjne wykonanie ścian monolitycznych jest bardzo ważnym aspektem — będzie to miało duży wpływ na dalsze prace na budowie.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.