Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Wykorzystanie szalunków ściennych w budownictwie wielorodzinnym

Wykorzystanie szalunków ściennych w budownictwie wielorodzinnym

Najważniejszą funkcją zastosowania szalunków budowlanych podczas budowy domów wielorodzinnych jest przyspieszenie wykonywanych prac budowlanych a także zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Szalunki budowlane wykorzystywane są w szczególności podczas wznoszenia fundamentów budynków, stropów, ścian a także schodów.

Szalunki ścienne w budownictwie wielorodzinnym – jakie jest ich zadanie?

Jednym z rodzajów szalunków podczas prac budowlanych są szalunki ścienne. Wykorzystuje się je do większości prac polegających na zabezpieczaniu otworów w ścianach, pełnią także często funkcje wspornika do elementów umieszczanych na elewacji a także idealnie sprawdzają się do zabezpieczania nadproży w otworach drzwiowych i ściennych.

Wyróżnia się dwa rodzaje szalunków ściennych, w zależności od ciężaru wznoszonej konstrukcji oraz zadania które mają pełnić i są to:

  •  szalunki ścienne lekkogabarytowe, do samodzielnego montażu.
  • szalunki ścienne średniogabarytowe, których zamontowanie wymaga najczęściej użycia specjalistycznych maszyn takich jak np. żuraw budowlany.

Szalunki ścienne – na co zwrócić uwagę?

W przypadku budownictwa wielorodzinnego częstszym rozwiązaniem jest wykorzystanie szalunków ściennych średnio gabarytowych, które przyspieszają prace budowlane i dają możliwość stosowania większych oraz szerszych elementów. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszy się wynajem szalunków ściennych, który pozwala na redukcję kosztów budowy oraz wpływa na efektywny przebieg całej pracy.

Nowoczesne szalunki ścienne powinny składać się z okładziny szalunkowej oraz ramy, dzięki czemu będzie mógł być wykorzystywany kilkukrotnie w cyklach betonowania. Warto zwrócić uwagę na żywotność danego modelu szalunku oraz to, czy będzie mógł być ponownie wykorzystany.  Duże znaczenie ma też materiał z którego szalunek został wykonany. Najwyższej jakości szalunki powinny być wykonane z aluminium lub stali, dzięki czemu do ich montażu nie będzie konieczne używanie dużej ilości zamków montażowych. Co więcej, szalunki aluminiowe lub stalowe są odporne na zarysowania i uderzenia dzięki czemu przyczyniają się do znacznej oszczędności kosztów oraz czasu.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.