Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Fundamenty krok po kroku

Fundamenty krok po kroku

Właściwe podejście do tworzenia fundamentów budynku ogranicza problemy techniczne w przyszłości, chociażby związane z projektowaniem instalacji elektrycznej, albo wodno-kanalizacyjnej. Jakie wskazówki warto uwzględnić przed rozpoczęciem prac?

Konsultacje z geodetą oraz kierownikiem budowy w sprawie warunków gruntowych

Wylewanie betonu to podstawa dla podpierania ścian, a prawidłowo wykonane szalunki ograniczają ryzyko osuwania się gruntu i dają maksymalną stabilność konstrukcji. Inwestor powinien przeanalizować warunki gruntowo-wodne panujące na miejscu budowy. To umożliwi uniknięcie przykrych konsekwencji zalań. Nawet niewielkie wykopy trzeba zabezpieczyć przed osobami postronnymi. Widoczne z daleka barierki i czytelne oznaczenia to dobry pomysł. Precyzyjnie wprowadzone szalunki umożliwiają kształtowanie fundamentów zgodnie z założeniami projektowymi, dlatego nie warto oszczędzać na wynajmie rozwiązań systemowych.

Prognozowanie układu instalacji

Już na etapie projektowania fundamentów inwestor musi określić przebieg instalacji i rozstaw punktów na przeprowadzenie rur i innych elementów technicznych do wnętrza nieruchomości. Po wprowadzeniu zbrojenia nie można dokonać poprawek, dlatego przygotowanie do realizacji prac to zagadnienie decydujące o komforcie.

Zabezpieczenie przeciwko wilgoci

Na fundamenty działa przede wszystkim wilgoć oraz niska temperatura. Z tego powodu należy rozpatrzyć wdrożenie hydroizolacji. Zaawansowane emulsje eliminują w zasadzie problem występowania zagrożeń biologicznych, niezwykle kosztownych w ewentualnym usunięciu.

Wynajem i kontakt tylko z wykwalifikowanymi pracownikami

Do szalunków na budowie domu dopuszcza się wyłącznie pracowników wykwalifikowanych, bez wyjątków, ponieważ to właśnie od zabezpieczenia mieszanki betonowej zależy sukces dalszych robót. Każdy błąd na etapie projektowania fundamentów kończy się dla inwestora ogromnymi wydatkami. Aktualnie szalunków nie trzeba wykonywać samodzielnie. Wystarczy zlecenie wynajmu z dostawą. Doradztwo inżynieryjne w wypożyczalni szalunków pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie systemu do warunków gruntowych.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.