Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalowanie wieńca stropowego

Szalowanie wieńca stropowego

Wieniec stropowy służy usztywnieniu konstrukcji nieruchomości i sprawdza się do prawidłowego rozkładania obciążeń na dachu. W jaki sposób podejść do projektowania wieńca stropowego?

Tradycyjne i nowoczesne systemy dające realne oszczędności przy realizacji inwestycji

Przy deskowaniu wieńca projektant powinien skupić się na właściwym zamocowaniu, aby po zastygnięciu betonu można było elementy zdemontować bez szkody dla budynku. Niektóre systemy  szalunków stropowych zostają już przypisane do konstrukcji, dlatego warto przemyśleć zastosowanie nowszych rozwiązań. Deskowanie, którego nie trzeba później demontować to szansa na wygenerowanie sporych oszczędności. Poza tym przy tradycyjnych szalunkach pojawia się ryzyko pęknięć betonu i naprawy nierówności. Wieniec stropowy powinien po zakończeniu prac charakteryzować się w pełni gładką powierzchnią.

O czym warto pamiętać?

Szalunki stropowe na wynajem to szansa na uzyskanie większej sztywności nieruchomości, w której zastosowane stropy monolityczne, drewniane, albo prefabrykowane. Usztywnienie ogranicza problem rozsuwania się ścian w przyszłości, nawet na trudnym gruncie. W większości projektów budowlanych wieniec wymaga ocieplenia, ponieważ bez tego uzupełnienia zacznie wytracać ciepło. Po pewnym czasie inwestor może zdecydować się na termiczną analizę budynku w celu wyeliminowania luk.

Podsumowanie zalet

  • nowoczesne szalunki zostają już w wieńcu po zakończeniu prac i dają realne oszczędności,
  • wieniec usztywnia budynek, zapewnia większe bezpieczeństwo konstrukcyjne,
  • sprawdza się nawet przy projektowaniu drewnianych, coraz popularniejszych nieruchomości,
  • odporność ścian na pęknięcia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Na zakończenie

Wieniec stropowy po prawidłowym wprowadzeniu zapewnia wiele zalet dla całej konstrukcji nieruchomości i najlepiej wypada przy problemie nierównomiernego osiadania gruntu pod fundamentami. Przy szalowaniu warto odejść od tradycyjnych systemów na rzecz nowoczesnych dających większy komfort prac budowlanych.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.