Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak długo trwa zabezpieczenie wykopów szalunkami?

Jak długo trwa zabezpieczenie wykopów szalunkami?

 

Szalunki to inaczej elementy, specjalna forma pozwalają nadać odpowiedni kształt mieszance betonowej, a dodatkowo szalowanie zabezpiecza określony obszar przed zapadnięciem się osuwiska zagrażającego zawaleniem innych budynków, bądź życiu robotników w trakcie głębokich wykopów ziemnych. Szalowanie jest również nazywane deskowaniem. Na gotową konstrukcję, wykonaną z drewnianych desek wylewa się beton, który następnie przez określony czas twardnieje. Szalunki stosuje się między innymi do wykonania schodów, wieńców, ścian, stopów oraz cokołów ogrodzeń.

Czas zabezpieczenia wykopów szalunkami

Czas zastosowania szalunków przy głębokich wykopach wynosi od około dwóch nawet do czterech tygodni. Wszystko jest uzależnione od tempa stężenia betonu, a także między innymi panujących warunków atmosferycznych oraz wielkości danego obiektu. Po zastygnięciu fundamentów wykonanych z mieszanki betonowej, szalunki są usuwane.

Dlaczego szalunki są tak ważne?

Szalunki to absolutna podstawa każdego placu budowy. Mają one za cel gwarancję bezpieczeństwa w trakcie wylewania fundamentów, stawiania określonych budynków oraz placówek – zarówno przemysłowych, jak i prywatnych, a dodatkowo mają zapobiegać osuwaniu się gruntu, skarpy podczas wykonywania głębokich wykopów ziemnych. Wszystko to jest niezwykle ważne, bowiem deskowanie ochrania pobliskie budynki przez zapadnięciem oraz grunt przed osuwaniem się. Ponadto, bez szalunków nie ma możliwości nadania odpowiedniego kształtu określonym obiektom, takim jak schody, bądź filary.

Rodzaje szalunków

Istnieje kilka rodzai szalunków do wykopów, jednak zastosowanie odpowiedniego rodzaju jest zależne od warunków geologicznych i głębokości. Wśród nich można znaleźć szalunki z desek, które są najtańszym materiałem na budowę. Określa się je mianem typu lekkiego i mogą być stosowane kilkukrotnie. Wyróżnia się też szalunki z płyt, które montowane są szybciej od desek. Trzecim rodzajem są szalunki systemowe, wykonane z ram konstrukcji stalowej lub aluminiowej.

 

 


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.