Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Rozwój aglomeracji miejskich a wzrost zapotrzebowania na szalunki i inne materiały budowlane

Rozwój aglomeracji miejskich a wzrost zapotrzebowania na szalunki i inne materiały budowlane

W czasach intensywnego rozwoju licznych aglomeracji miejskich oraz postępu cywilizacyjnego, wzrasta również zapotrzebowanie na szalunki oraz inne materiały budowlane. Wszystko jednak jest związane z pewnymi ograniczeniami na tle urbanistycznym, a co za tym idzie – projektanci są zmuszeni do stosowania zabezpieczeń wszelkich wykopów budowlanych odpowiednimi sposobami. W kwestii bezpieczeństwa, roboty ziemne przeprowadzane w głębokich wykopach stosują tak zwane szalunki.

Czym są szalunki do wykopów?

Szalunki umożliwiają zabezpieczenie wykopów, a także pozwalają stworzyć formy wypełniane betonową mieszanką. Mają one przede wszystkim nadać betonowi trwałego kształtu, który posłuży przez lata. Są one obowiązkowym elementem wszelakich prac budowlanych. Najczęściej zabezpieczenie wykopów szalunkami trwa od około dwóch do czterech tygodni, jednak jest to uzależnione od gęstnienia betonu. Po odpowiednim czasie, szalunki oraz rusztowanie zostają rozebrane.

Rodzaje szalunków

Szalunki są produkowane z kilku rodzajów materiałów, do których zalicza się między innymi: deski, stal, płyty OSB, płyty MFP, sklejki szalunkowe oraz aluminium. Najczęściej są one dobierane pod względem charakterystyki stawianych budowli oraz rodzaju podłoża i jego cech. Do szalunków zalicza się jednak również materiały, które pozwalają wylać beton pod słupy podpierające, podłogę, bądź też zabezpieczyć ziemię przed jej osunięciem. W przypadku nieoczekiwanego zapadnięcia się osuwiska bowiem, może ono zagrażać pobliskim budynkom oraz mieszkańcom.

Wymienia się między innymi szalunki ścienne typu lekkiego, średniego oraz ciężkiego. Posiadają one zwykle regulację szerokości, zaś niektóre elementy mogą być łączone – są to inaczej szalunki typu box, bądź skrzyniowe.

Szalunki lekkie wykorzystuje się do małych i średnich kanalizacji, gdzie nie jest potrzebna ingerencja ciężkich maszyn budowlanych. Szalunki typu średniego – jak sama nazwa wskazuje – nadają się do obciążeń większych, zaś typu ciężkiego stosuje się do budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Gwarantują one wysoką wytrzymałość i odporność.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.