Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Montaż szalunków ściennych

Montaż szalunków ściennych

Szalunek nazywany również deskowaniem to tymczasowa konstrukcja wykorzystywana w budownictwie. Prawidłowo wykonany tworzy formę pod ławy fundamentowe, stropy lub ściany, którą wypełnia się betonową mieszanką. Po zastygnięciu betonu szalunek może zostać zdemontowany.

Zastosowanie szalunków ściennych

Zasadniczo wyróżnia się kilka rodzajów szalunków. W zależności od preferencji można zdecydować się na zakup lub wynajęcie konstrukcji drewnianej, metalowej, wykonanej z płyt OSB lub systemowej. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się wynajem szalunków. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku realizowania pojedynczych inwestycji. W takim przypadku zakup konstrukcji jest nieopłacalny. Jeśli chodzi o zastosowanie szalunków ściennych, wykorzystuje się je przede wszystkim do zabezpieczenia otworów znajdujących się w ścianach. Elementy te stosowane są również jako wsporniki do elementów ozdobnych elewacji. Szalunki ścienne dzielą się na lekko gabarytowe oraz średnio gabarytowe.

Deskowanie bez użycia żurawia

Pierwsze z wymienionych stosuje się głównie przy budowie małych i średnich obiektów. Charakterystyczną cechą nowoczesnych konstrukcji lekko gabarytowych jest ich niska waga, która pozwala na przeprowadzenie prac montażowych i demontażowych bez użycia żurawia. Lekkie płyty ramowe wykonane ze stali nierdzewnej mają różne wymiary i są łatwe w montażu. Dodatkowo dzięki zastosowaniu specjalnych zamków łączących, podpór, narożników i ściągów, proces deskowania przebiega szybko i sprawnie. Montaż tego rodzaju nowoczesnej konstrukcji wymaga zaangażowania jedynie dwóch osób. W przypadku szalunków ściennych prace montażowe rozpoczynają się od przymocowania pierwszego elementu do podłoża przy pomocy podpory ukośnej. Takie działanie skutecznie zabezpiecza zamontowaną płytę przed przewróceniem się.

Podsumowanie

Zasady montażu szalunków ściennych mogą się różnić w zależności od systemu stosowanego przez producenta konstrukcji. W celu uniknięcia błędów należy ściśle przestrzegać określonej kolejności wykonywanych czynności.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.