Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Na czym polega szalowanie sufitu?

Na czym polega szalowanie sufitu?

Szalowanie sufitu – albo też: szalowanie stropu – to niezwykle ważny etap budowy domu. Wśród rodzajów szalunków budowlanych występują specjalne szalunki stropowe. Czym się one charakteryzują, i w jaki sposób przebiega szalowanie sufitu?

Z czego składa się szalunek stropowy?

Szalunek stropowy służy temu, aby podtrzymywać cały strop. Ta solidna konstrukcja wymaga najpierw rozmieszczenia stempli w odpowiednim porządku, a następnie nałożenia na nich szalunków z drewna lub płyt OSB. Alternatywą jest stolik szalunkowy, który jest szybszy i łatwiejszy w montażu. Na szalunek stropowy nakłada się zbrojenie stropu oraz wieńce. Szalunek musi zostać wykonany dokładnie i precyzyjnie, tak aby nie doszło do przeciekania wylewanego betonu.

Szalowanie sufitu – krok po kroku?

Gdy wybierzemy odpowiedni rodzaj stropu i określimy liczbę potrzebnych materiałów budowlanych, czas na wyrównanie i wypoziomowanie ścian, na których będą opierać się belki stropowe. Strop zaczynamy montować, wciągając belki, po czym rozstawiamy je w określonym położeniu. Następnie na krawędziach konstrukcji należy ułożyć pustaki. Czas na instalację podpór montażowych, czyli stempli. Muszą one posiadać możliwość regulacji wysokości, dlatego należy zastosować do nich specjalne kliny. Innym rozwiązaniem, które cechuje się znacznie większą wygodą, są podpory systemowe. Teraz należy umieścić w konstrukcji pozostałe pustaki, tak by stworzyć żebro rozdzielcze. Jego długość zależy od długości stropu. Wraz z betonowaniem stropu należy przeprowadzić betonowanie wieńca, dla którego konieczne jest ułożenie zbrojenia.

Ostatni etap – betonowanie

Szalowanie sufitu kończy się na betonowaniu, które wymaga jeszcze wcześniejszego sprawdzenia stabilności podpór oraz nawilżenia powierzchni wodą. Beton powinien być na tyle płynny, aby rozkładał się samodzielnie. Dzięki temu powierzchnia stropu będzie wyrównana. Należy jeszcze pamiętać o systematycznym zwilżeniu powierzchni betonu tak, aby nie doszło do widocznych przeschnięć. Kolejne prace budowlane na stropie można rozpocząć po tygodniu. Podpory montażowe usuwamy po około 14 dniach od przeprowadzenia szalunku.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.