Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

O czym należy pamiętać, wybierając szalunki stropowe

O czym należy pamiętać, wybierając szalunki stropowe

Dobór szalunków stropowych nie jest sprawą tak łatwą, jak mogłoby się wydawać. Nowe rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne zmuszają kierowników budowy, aby patrzeć nieco szerzej na tę kwestię. Jak właściwie wybrać szalunki stropowe?

Co mamy do wyboru?

Możemy wybierać spośród kilku rodzajów szalunków i wielu producentów. Tradycyjne systemy oparte są na drewnianych dźwigarach, te nowocześniejsze natomiast mają szybszy i bardziej zaawansowany system rozdeskowywania. Musimy jednak pamiętać, że te drugie rozwiązania nie wszędzie możemy wykorzystać.

Najdroższe znaczy najlepsze?

Niekiedy chcemy zaproponować potencjalnym klientom najnowocześniejsze, a co za tym idzie najdroższe rozwiązania. Nie we wszystkich przypadkach jest to jednak dobry pomysł. Należy pamiętać o tym, że przetargi zazwyczaj wygrywają najtańsze oferty. Czy to oznacza, że zawsze powinniśmy wybierać najbardziej ekonomiczne systemy szalunkowe? Absolutnie nie! Musimy dostosować je do konkretnego projektu. Warto również pamiętać, że niekiedy wybór bardziej zaawansowanego rozwiązania przekłada się na skrócenie czasu budowy, a tym samym całkowity koszt przeprowadzanych prac.

Technologia dostosowana do budowy

Jeśli dobierzemy zbyt proste rozwiązania, w pewnym momencie dalsza budowa stanie się niemożliwa. Jeśli natomiast przedobrzymy w drugą stronę, stracimy dużo cennego czasu na montaż i demontaż szalunków. Należy wiec wziąć pod uwagę stopień skomplikowania projektu, a także kwestie logistyczne np. czy mamy do użytku żurawie.

Jaki ma być efekt?

Innym istotnym aspektem jest to, jak powinien wyglądać efekt finalny szalowania. Panująca obecnie moda na surowe, betonowe przestrzenie sprawia, że nie zawsze możemy pozwolić sobie na szalowanie, po którym będą widoczne ślady desek. W tym przypadku możemy wybrać szalunki aluminiowe lub stalowe. Wybierz mądrze! Jak widać, dobór odpowiedniego szalunku stropowego zależy od wielu czynników. Pod uwagę musimy wziąć aspekt finansowy, czasowy, a także uwzględnić nasze dotychczasowe doświadczenie przy doborze tego typu materiałów. Tylko to pozwoli nam podjąć mądrą decyzję.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.