Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Rodzaje szalunków do wykopów: lekkie, średnie i ciężkie

Rodzaje szalunków do wykopów: lekkie, średnie i ciężkie

Obecna technika pozwala na pełne zabezpieczenie wykopów przy pomocy szalunków. Są one niezbędne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i ciężkie warunki glebowe. Tak jest m.in. w przypadku gdy występuje podłoże sypkie lub jest ono mocno nawodnione. Nowoczesne szalunki są dzisiaj powszechnie dostępne. Można je bezproblemowo zakupić czy wypożyczyć.

Na dzień dzisiejszy technika pozwala na skuteczne zabezpieczenie wykopów niezależnie od ich kształtów, głębokości czy wielkości. Szalunki wykorzystywane są na wszystkich rodzajach gruntu. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje szalunków do wykopów, w tym lekkie, średnie oraz ciężkie (masywne). Posiadają one regulację szerokości. Poszczególne elementy łączone są w większe zestawy w zależności od wymagań. Są to szalunki skrzyniowe oraz szalunki typu box.

Szalunki do wykopów i ich rodzaje

Szalunki do wykopów typu lekkiego są idealne do średnich i małych kanalizacji. Nie wymagają one wykorzystania ciężkich maszyn budowlanych. Lekkie szalunki ważą zwykle do 1400 kg i są bardzo wszechstronne oraz łatwe w użyciu podczas budowy ciągów zasilających przyrządy do budynków i nie tylko. Za sprawą swojej lekkości szalunki lekkie mogą być szybko wznoszone na budowie, a także w prosty i tani sposób transportowane i magazynowane. Ich wytrzymałość jest wystarczająca. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim przy wznoszeniu płyt fundamentowych i fundamentów żelbetowych. Ich konstrukcja składa się na ogół z blachy falistej bądź trapezowej wzmocnionej ryglami. Czas znoszenia takiego szalunku ograniczony jest do minimum, co przekłada się na niższe koszty budowy. Transport w tym przypadku dobywa się na paletach.

Szalunki do wykopów typu średniego są już przy większych obciążeniach. Sprawdzają się w budownictwie mieszkaniowym. Jednak w tym przypadku transport i magazynowanie generują już większe koszty. Ostatnim typem szalunków do wykopów są szalunki typu ciężkiego. Najczęściej wykonywane są one z grubej blachy stalowej, co zapewnia ścianom wysoką wytrzymałość i odporność. Świetnie sprawdzają się one nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale i przemysłowym.

Dlaczego szalunki są takie ważne?

Szalunki do wykopów są obecnie powszechnie wykorzystywane w budownictwie przemysłowo-inżynieryjnym do zabezpieczania wykopów ziemnych przed oberwaniem skarpy (obsunięciem ziemi). Stosowane są do zabezpieczania wszystkich rodzajów gruntów. Pozwalają przy tym na uzyskanie maksymalnej wydajności przy znacznym skróceniu czasu wykonywania prac oraz przy pełnym wykorzystaniu środków produkcji. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego rodzaju szalunków. Na rynku dostępne są bowiem szalunki do wykopów typu lekkiego, ciężkiego i średniego. Podczas budowy prostych konstrukcji żelbetowych najlepszym rozwiązanie na ogół są szalunki lekkie, które są tanie w montażu i transporcie. Szalunki do wykopów typu ciężkiego czy średniego wykorzystuje się w przypadku większych placów budowy i głębszych wykopów, gdzie zabezpieczenie ma szczególnie duże znaczenie.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.