Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalunki stropowe – kiedy sprawdzą się najlepiej?

Szalunki stropowe – kiedy sprawdzą się najlepiej?

Do budowy takich elementów konstrukcyjnych jak stropy konieczny jest szalunek, inaczej zwany deskowaniem. I choć zmienia się i ewaluuje technika szalowania, on sam jest wciąż niezbędny. Czym jest, jaki okaże się najlepszy i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Czy warto go kupować, czy wynająć?

Na czym polega szalunek stropowy i jaki sprawdzi się najlepiej?

Szalunki stropowe są konstrukcją tymczasową. Tworzą formę, dzięki której wlewana do niej świeża mieszanka betonowa nie rozlewa się poza ich obszar i zastyga. Całość wylewki po całkowitym zastygnięciu osiąga zamierzony, pożądany kształt i wówczas szalunki zostają usunięte. Rozwój techniki i nowe, innowacyjne rozwiązania w zakresie konstrukcyjnym i architektonicznym wywarły również znaczący wpływ w dziedzinie szalowania. Takim nowatorskim produktem jest szalunek systemowy.

Szalunek systemowy jest wykorzystywany wielokrotnie, należy do szalowania inwentaryzowanego. Na jego konstrukcję składają się elementy metalowe, aluminiowe i wodoodporne płyty lub sklejki trójwarstwowe. Zaletą szalunku systemowego jest jego kompatybilność z innymi elementami, stabilność, wytrzymałość na bardzo duże obciążenia, a także szybkość montażu. Atutem jest również możliwość jego regulacji i dopasowania do istniejących warunków budowy.

Kryteria doboru szalunków stropowych

Nowa technologia w zakresie szalowania i szeroki wybór systemów mogą stwarzać wątpliwości, co do wyboru tego najwłaściwszego. Na co należy zwrócić szeczególną uwagę? Przede wszystkim na dobór szalunku właściwego pod względem technicznym, nie powinien być ani zbyt prosty, ani zbyt skomplikowany, gdyż może to utrudnić realizację inwestycji. Bardzo istotny jest również stan szalunków. Musi on gwarantować odpowiednio wysoki, satysfakcjonujący poziom jakości wykonanego stropu. Ważnym będą również względy logistyczne przedsięwzięcia, czyli zabezpieczenie prawidłowej organizacji pracy placu bodowy.

Bardziej opłacalnym będzie wynajęcie szalunków systemowych. Wypożyczalnia szalunków dysponuje ofertą bardzo zróżnicowanych szalunków systemowych, głównie pod względem długości dźwigarów. Gwarantuje to możliwość dopasowania ich do różnego typu stropów, nawet tych bardzo skomplikowanych i o nietypowych kształtach. Za wynajmem przemawiają również względy ekonomiczne. Odpadają także problemy z ich prawidłowym zabezpieczeniem i przechowywaniem.

Odpowiedni dobór szalunków stropowych eliminuje popełniane błędy i stwarza zadowalające efekty realizowanego przedsięwzięcia.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.