Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalunki z desek a nowoczesne systemy szalunkowe

Szalunki z desek a nowoczesne systemy szalunkowe

Szalunek to swego rodzaju forma, do której wylewa się wykorzystywaną mieszankę betonu, aby przyjęła odpowiedni kształt, podczas tworzenia m. in. fundamentów, ścian, stropu, schodów czy nadproży. Szalunek to tymczasowa instalacja. Po zastygnięciu betonu konstrukcja jest usuwana. Najczęściej odbywa się to po około czterech tygodniach od wylania. Do jej wykonania można zastosować deski czy płyty OSB albo skorzystać z wypożyczalni szalunków.

Szalunki z desek – wady i zalety

Zwyczajowa nazwa szalunków to deskowanie. Określenie wzięło się od najpopularniejszego materiału do tworzenia takich konstrukcji czyli desek. Na ich popularność wpływa przede wszystkim cena. Tarcica czy sosna, które najczęściej stosuje się do wykonania szalunków, są relatywnie bardzo tanie. Za ich użyciem przemawia również szeroka dostępność desek, wytrzymałość w kontakcie z wodą oraz wielorazowość podczas budowy. Największą wadą jest jednak czas, który trzeba przeznaczyć na wykonanie deskowania. Zbicie szalunku z desek to niezwykle mozolne i czasochłonne zadanie.

Nowoczesne systemy szalunkowe – dlaczego warto?

Nowoczesne instalacje szalunkowe to gotowe systemy wykonane z metalu (często z aluminium). Są rozwiązaniem, które zwiększa wydajność prowadzonych prac budowlanych. Znacznie poprawiają także jakość betonowych elementów, ze względu na zupełny brak jakichkolwiek odkształceń i perfekcyjny wygląd. Systemy szalunkowe również można wykorzystywać wielokrotnie, a ich użycie znacząco wpływa na czas realizacji poszczególnych etapów budowy. Tempo wykonywania elementów betonowych jest dużo szybsze niż przy użyciu desek. Niemal każda wypożyczalnia szalunków posiada w swojej ofercie systemy szalunków ściennych oraz szalunki stropowe. Te zaś, dzielą się na trzy rodzaje.

  • Szalunki przestawne – zasada działania polega na demontażu z jednego miejsca i ponownym montażu, w miejscu kolejnym.
  • Szalunki przesuwne – zmiana miejsca nie odbywa się za pomocą demontażu. Szalunki te przesuwa się z miejsca na miejsce.
  • Szalunki ślizgowe – tak samo jak w przypadku szalunków przesuwnych, nie trzeba ich demontować aby zmienić miejsce użytkowania.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.